Rząd zatrzymał GMO! ale czy do końca?

„2 stycznia 2013 r. Rada Ministrów przyjęła długo oczekiwane rozporządzenia o zakazie stosowania odmian modyfikowanych genetycznie (GMO), kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora. Tym samym Polska dołączy do grona krajów członkowskich UE takich jak: Austria, Francja, Grecja, Luksemburg, Niemcy i Węgry, które wprowadziły zakazy uprawy roślin modyfikowanych genetycznie.”

To wspaniała wiadomość i ważny krok w kierunku wolnej od GMO, przyjaznej środowisku i zdrowiu obywateli Polski. Jednak aby na dobre ustrzec się przed modyfikowanymi genetycznie nasionami istotne są kolejne zakazy, takie jak zakaz rejestrowania nasion GMO w Polsce, a także obrotu i uprawy roślin modyfikowanych genetycznie. Docelowo powinna powstać osobna ustawa, dotycząca tych kwestii.

GMO – skrót, który budzi kontrowersje i sprzeczne opinie, gdziekolwiek się nie pojawi. Francja wycofuje się z upraw transgenicznych, w wielu krajach żywność modyfikowana musi mieć specjalne oznaczenie, by obywatele mogli sami zadecydować, czy chcą ją spożywać.

O co tyle krzyku?

„Zgodnie z szeroko rozumianą definicją, GMO (organizm genetycznie modyfikowany) jest to organizm, w którym materiał genetyczny został zmieniony: albo w sposób zachodzący w warunkach naturalnych wskutek krzyżowania lub naturalnej rekombinacji, albo poprzez zastosowanie nowoczesnych metod inżynierii genetycznej.”  – mówi inżynier środowiska Katarzyna Stawińska z Poznania.

Zdaniem naukowców nie ma się czego obawiać, szereg badań dotyczących wpływu spożywania GMO przez człowieka, nie budzi niepokoju. Pojawia się on dopiero, gdy badań podejmują się naukowcy niezależni od korporacji. Te szybko dementują wszelkie doniesienia, jakoby GMO miało negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Ale w obywatelach coraz mniej zaufania…

Wątpliwości i kontrowersje wokół GMO

Uprawy GMO bezpowrotnie przekreślają rolnictwo ekologiczne, którego jednym z głównych założeń jest brak składników pochodzenia transgenicznego. Raz wysiane uprawy GMO powodują w środowisku nieodwracalne zmiany. Większość obywateli UE broni się przed spożywaniem GMO, dlatego zanieczyszczenie polskich upraw transgenicznymi, może zmniejszyć eksport naszej żywności za granicę, słynącej do tej pory z czystości i tradycyjności, do których powraca się w krajach rozwiniętych.

„W tej rozwijającej się Europie, jednoczącej się Europie, bogatej Europie, coraz bardziej wzrasta zapotrzebowanie na tak zwaną żywność, pochodzącą z ekologicznie czystych obszarów. Polska jest ekologicznie czystym obszarem. Posiadamy wszystkie swoje rodzime gatunki roślin, zwierząt i grzybów, możemy więc testować naszą żywność i mówić, że ta żywność pochodzi właśnie z wyśmienitych warunków środowiskowych i w związku z tym należy się za to naszemu producentowi, naszemu rolnikowi odpowiedni ekwiwalent. (…) Uważam ,że wprowadzenie genetycznie modyfikowanych organizmów jest hamulcem w wykorzystaniu naszych warunków środowiskowych.”

Prof.dr hab. Jan Szyszko były Minister Środowiska, Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.

„Tuż przed świętami Pan Prezydent podpisał ustawę o nasiennictwie. Warto wiedzieć co oznacza ta decyzja, na co zwrócić uwagę w nadchodzących dniach i jakie podjąć kroki.

Co się stało?

Powszechna mobilizacja licznych organizacji, stowarzyszeń, związków i środowisk z całej Polski roznieciła wielką akcję „Kroczący protest – weto dla GMO”. Uczestnicy akcji ostrzegali, że brak weta oznacza umożliwienie handlu nasionami genetycznie modyfikowanymi.

Kroczymy dalej – co na horyzoncie?

Pamiętajmy, że wprowadzenie rozporządzeń, choć teraz niezbędne, jest tylko sukcesem połowicznym i tymczasowym. Powodem jest to, że takie rozporządzenia będą podlegać weryfikacji przez Komisję Europejską, co budzi poważne obawy o ich zakwestionowanie. Ponadto, umożliwienie handlu oznacza trudne zadanie, by legalnie zakupione nasiona wykryć już jako nielegalne uprawy.

W dalszej perspektywie, kompleksowa ustawa o GMO w kraju oraz stosowne rozwiązania na poziomie Unii Europejskiej, mogłyby stać się docelowym sposobem na całkowite wyeliminowanie GMO z rolnictwa.” Piotr Radowicz, Krzysztof Mielczarek, Inicjatywa obywatelska Alert-Box.org

Zależy Ci, by ocalić polskie, tradycyjne rolnictwo, by nasz kraj zmierzał w kierunku docenianej i coraz bardziej popularnej żywności ekologicznej? Złóż swój podpis pod poniższym linkiem i powiedz nie dla GMO w Polsce! Podziel się artykułem i petycją ze znajomymi!

http://www.alert-box.org/petycja/rozporzadzenie-zakazujace-gmo/

greenpeace

Tags: , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

22 724 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.