Pieniądze a dobre samopoczucie

Gdy zaniedbujesz zdrowie - tracisz!Trzy przodujące amerykańskie firmy samochodowe wydają więcej na ubez pieczenia zdrowotne niż na stal. Zdumiewa fakt, że koszt ten wynosi prze ciętnie 1000 dolarów (1994) na każdy wyprodukowany samochód.
Wraz z rosnącymi kosztami opieki zdrowotnej, coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że im więcej jest niedomagań wśród pracowników, tym mniejsze są zyski firmy.

Dlaczego pracownicy chorują?
Poza ryzykiem zawodowym, najbardziej istotnym zagrożeniem zdrowia pracownika jest jego styl życia. Badania naukowe wyraźnie wskazują, że obfite posiłki, siedzący tryb życia, picie alkoholu i palenie papierosów decydują o rozwoju chorób serca, o wystąpieniu udarów, cukrzycy, marskości wątroby oraz powstawa-
niu nowotworów: płuc, jelita grubego, piersi i prostaty.

Przykładowo:
• W firmie Dow Chemical osoby palące papierosy, w porównaniu z tymi, którzy nie palą, wykazują zwiększoną absencję (6 dni różnicy), zwiększoną niezdolność do pracy (8 dni) i o 12% częściej chorują, co kosztuje firmę 1900–2300 dolarów na jednego pa lacza w ciągu roku.
• W grupie wiekowej 30–49 lat, osoby pijące alkohol powodują 25% strat w produkcji.
• 45 milionów zatrudnionych ma nadciśnienie, co kosztuje przemysł 3 miliardy dolarów rocznie. Tylko koszt leków na nadciśnienie wynosi w skali rocznej średnio 900 dolarów na jedną osobę.
• Opieka zdrowotna w przypadku zawału serca kosztuje od 40 ty się cy do 100 tysięcy dolarów, łącznie ze stratą wynagrodzenia za okres po nad czterech miesięcy.

Czy zmiana stylu życia może zmniejszyć koszty opieki zdrowotnej?
Tak! Kiedy nauczyciele w Dallas rozpoczęli program ćwiczeń fizycznych, ich absencja w pracy zmniejszyła się mniej więcej o 3 dni w ciągu roku. Ta jedna zmiana po z woliła zaoszczędzić szkołom pół miliona dolarów.
Militarna firma Lockheed szacuje, że w ciągu ostatnich pięciu lat programy ćwiczeń rekreacyjnych zaoszczędziły jej 1 milion dolarów na samych kosztach ubezpieczeń. W tym czasie bowiem absencja chorobowa zmniejszyła się o 60%
(nadciśnienie wśród pracowników zmniejszyło się o 90%) i zna czą co spadła rotacja pracowników.
Zdrowy styl życia zyskuje sobie w Stanach Zjednoczo nych coraz większe rzesze zwolenników. Picie alkoholu i palenie papierosów oraz spożywanie czerwonego mięsa są coraz mniej popularne. Idzie za tym spadek liczby zgonówna zawały serca, udary mózgu i nowotwory płuc.

Jak zachęcić pracowników, aby robili to, co służy ich zdrowiu?
Oto niektóre twórcze pomysły, które zostały wprowadzone w życie:
• Jedna z agencji obrotu nieruchomościami wypłaca swoim pracownikom po 20 dolarów za zrzucenie każdego kilograma nadwagi i utrzymanie tego stanu przez okres 6 miesięcy, oferuje premię 500 dolarów dla każdego, kto rzuci palenie, jak również 500 dolarów dla pracownika, który regularnie ćwiczy.
• Pewna firma o zasięgu krajowym związana ze służbą zdowia płaci wszystkim swoim pracownikom 24 centy za każde 1,5 km biegu, szybkiego spaceru lub za każde 6 km jaz dy na rowerze.
• Różne przedsiębiorstwa wypłacają co miesiąc dodatkowe pienią dze tym pracownikom, którzy w danym miesiącu nie chorowali lub nie spóź nili się do pracy. Kwota ta jest równoważna z wynagrodzeniem za dwie godziny robocze. Jeżeli zaś absencja pracownika w ciągu roku jest mniej sza niż 4 dni, otrzymuje on dodatkowo 300 dolarów.
Wizerunek człowieka interesu – otyłego, wyczerpanego, z papierosem w ustach i kieliszkiem martini – nie jest już w modzie. Obecnie w świecie interesów ceniony jest ten, kto nie szczędzi sobie trudu w osiąganiu kolejnych szczebli
kariery, a jednocześnie zachowuje doskonałą kondycję. Coraz więcej nowoczesnych dyrektorów pragnie utrzymać dobrą formę. Ani oni, ani ich firmy nie mogą sobie pozwolić, aby było inaczej.
Przesłanie jest proste: ludzie stanowią najbardziej cenne aktywa firmy i warci są inwestycji, które pomogą im utrzymać zdrowie. Zdrowi pracownicy mogą zrobić dla firmy więcej i nie powodują strat związanych z chorobą czy niedomaganiem. Działania zakładu pracy na rzecz zdrowia jego pracowników zawsze będą wiązać się ze zwiększeniem jego dochodów.

[Źródło: fragment książki FZZ Zdrowie z wyboruFundacja Źródła Życia]

Dlatego organizujemy NEWSTART® WEEKENDY Zdrowego Stylu Życia integrujące, inspirujące i edukujące zespoły pracowników różnych firm pod kątem branż oraz z indywidualnym dopasowaniem programu wykładów. Jak również zachęcamy do prowadzenia własnych szkoleń w naszym pięknym Dworku, których urozmaiceniem mogą być nasze krótkie, inspirujące wykłady i warsztaty prozdrowotne, a także wspaniała, smaczna i zdrowa kuchnia wegetariańska. Zapraszamy!

Tags: , , , , , , , , , , , ,

One comment on “Pieniądze a dobre samopoczucie

  1. Web Design on said:

    Its like you read my mind! You appear to know a lot about
    this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with
    some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is great blog.
    A great read. I will definitely be back.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

22 662 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.