Hipoglikemia może doprowadzić do cukrzycy! Krótko jak żyć wolnym :)

NEWSTART najlepszą profilaktyką Twego zdrowiaNikt nie zmienia się nagle ze zdrowego człowieka w osobę chorą na cukrzycę typu II. Najpierw przechodzi się przez fazę zespołu hipoglikemicznego wraz z jego ogólnymi objawami przemęczenia i bólów głowy, objawami ze strony układu nerwowego: depresją i niewydolnością umysłową, a także rożnymi problemami ze strony układu trawiennego. Zespół hipoglikemiczny to w zasadzie niewłaściwa nazwa. Termin hipoglikemia sugeruje bowiem, że jest to tylko zaburzenie metabolizmu węglowodanów. Tymczasem jest to zespół, któremu towarzyszą zaburzenia metabolizmu również innych substancji pokarmowych: witamin, minerałów, białka, tłuszczów, a nawet wody. Toksyczność białkowa lub przeciążenie tłuszczem mogą mieć takie same konsekwencje zdrowotne jak zaburzenia poziomu cukru.

Występowanie hipoglikemii

Istnieje dwa razy więcej zdiagnozowanych przypadków hipoglikemii niż cukrzycy. 42 miliony przypadków hipoglikemii zostało zdiagnozowanych w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Zaburzenia te spotykane są częściej u kobiet niż u mężczyzn i powszechnie występują pomiędzy 20 i 30 rokiem życia. Diagnozę potwierdzają wyniki badań krwi (jeśli odczyt poziomu cukru we krwi wynosi poniżej 60 mg%) oraz obecność typowych objawów. Hipoglikemia jest wysoce prawdopodobna, jeśli odczyt poziomu cukru mieści się w przedziale 60–65 mg%, i średnio prawdopodobna przy odczycie w granicach 65–69 mg%.

Cukrzyca i zespół hopoglikemiczny

Rozwój hipoglikemii

1. Zachcianki pokarmowe w okresie ciąży.
2. Waga urodzeniowa powyżej 3,6 kg.
3. Stosowanie odżywek dla niemowląt zawierających cukier (dziecko niekarmione piersią).
4. Zmiany w okresie dzieciństwa:
a) Częste pojawianie się ubytków próchniczych w zębach.
b) Objawy żołądkowo-jelitowe – częściowo mogą być spowodowane glukagonem:
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- hemoroidy,
- zaparcia,
- inne problemy jelitowe,
- wrzody trawienne.
c) Choroby wirusowe i anginy.
d) Dieta prowadząca do bardzo szybkiego dojrzewania:
- podjadanie przekąsek,
- obfite kolacje,
- dieta bogata w tłuszcze i białka,
- mleko i wysokie spożycie produktów mlecznych
- niedobór chromu,
- napoje zawierające kofeinę.
e) Zmiany we krwi:
- wzrost poziomu cholesterolu,
- podniesiony poziom kwasu moczowego,
- wzrost poziomu glukagonu i hormonu wzrostu,
- wzrost poziomu insuliny, co prowadzi w późniejszym wieku do wzrostu tempa rozwoju miażdżycy tętnic, otyłości, nadciśnienia, raka i cukrzycy.
f) Zmiany w badaniu EEG wykazujące niskie zużycie glukozy.
g) Nieregularność stylu życia.
h) Stres:
- telewizja,
- napoje zawierające kofeinę,
- napięty styl życia.
i) Wzrost grubości ścian naczyń krwionośnych wykazany w biopsji mięśnia, co świadczy o procesie miażdżycowym i utrudnionym przepływie krwi.
j) Zmniejszenie liczby receptorow insulinowych znajdujących się na ścianach komórek.

Rozwój hipoglikemii jest w gruncie rzeczy taki sam jak rozwój cukrzycy. Zespół hipoglikemiczny jest zwykle prekursorem cukrzycy i może powodować kłopotliwe objawy sam w sobie, a także komplikować problemy z cukrzycą. Test tolerancji glukozy musi zostać wykonany po to, by ocenić, czy objawy te oznaczają hipoglikemię, czy cukrzycę. Niski odczyt poziomu cukru we krwi na czczo wskazuje na hipoglikemię, natomiast wysoki – na cukrzycę. Osoba z cukrzycą może wykazywać reakcje hipoglikemiczne wtedy, kiedy dochodzi u niej do efektu odbicia – po szybkim wzroście poziomu cukru we krwi następuje szybki spadek spowodowany nadmiarem insuliny.

Hipoglikemia może pojawiać się również po resekcji całego żołądka lub jego części. U takiego pacjenta przed posiłkiem występuje hipoglikemia, a po posiłku żołądek jest przeciążony i cukier bardzo szybko podnosi się we krwi. Tego rodzaju hipoglikemia obserwowana jest stosunkowo rzadko.

[Fragment książki Cukrzyca i zespół hipoglikemiczny Fundacja Źródła Życia]

Na prowadzonych przez nas programach NEWSTART pomagamy się z tym uporać

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

22 662 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.